fbpx

Jakość Wizualizacji w SketchUp V-Ray. Ustawienia Renderu w Panelu Render Settings.

Ustawienia renderu są jednym z najważniejszych paneli przy tworzeniu wizualizacji. To tutaj zmieniasz silnik renderyjący, jakość i rozdzielczość wizualizacji.

Silnik renderujący
Na samym początku musimy wybrać silnik na którym będziemy tworzyć wizualizacje. Do wybrania mamy 3 możliwości.

CPU – Procesor tworzenie wizualizacji za pomocą procesora. Możesz wybrać tę opcję przy dobrym procesorze na Twoim komputerze. 

CUDA – Karta Graficzna tworzenie wizualizacji za pomocą karty graficznej. Przy dobrej karcie graficznej ta opcja będzie najlepsza. 

RTX – Karta Graficzna RTX tworzenie wizualizacji za pomocą karty graficznej RTX. Jeżeli Twoja karta graficzna ma w swojej nazwie RTX, np GeForce RTX 3060, to wybierz tę opcję.

Nie wiesz na czym renderowac? Sprawdź 
tę stronę. Jest to zestawienie procesorów i kart graficznych. Podaj swój procesor i kartę graficzną w wyszukiwarcę i sprawdź ile punktów uzyskały w porównaniu z innymi modelami. 

Wybór silnika renderującego. CPU, CUDA albo RTX

Rodzaje wizualizacji
Wizualizacje możemy podzielić na dwie kategorie:

1. Wizualizacje poglądowe, są to wizualizacje, które tworzymy w trakcie pracy nad projektem. Kiedy sprawdzamy wprowadzone światła albo poszczególne materiały, to zależy nam na szybkości tworzenia renderu. Jeżeli wizualizacje poglądowe tworzymy co kilka minut, , to nie możemy czekać na każdą z wizualizacji dużo czasu

W tym wypadku jakość ustawiamy na low albo low +, a rozdzielczość 600 – 800 px. To pozwoli na szybkie tworzenie poglądowych wizualizacji.

2. Wizualizacje końcowe.

Stworzone ujęcia, które chcemy wysłać do klienta potrzebują większej rozdzielczości. Jeżeli chcemy wizualizację przesłać mailem, albo wrzucić na stronę, to wystarczy ustawić rozdzielczość 1920×1080 (jeżeli proporcja renderu to 16:9)

Ustawmy jakość wizualizacji na medium + / high / high +.
Przy najwyższej jakości high + wizualizacja może się bardzo długo tworzyć. Aby uzyskać podobne efekty, wystarczy wybrać jakość wizualizacji medium + / high i włączyć odszumianie (denoiser). Najlepiej wybrać V-Ray Denoiser.

Ustawienia Renderu przy końcowej wizualizacji, którą chcemy przesłać mailem albo dodać na stronę

Jeżeli chcesz wydrukować swoją wizualizację, to trzeba zwiększyć rozdzielczość renderu. Najczęściej ustawiam 2500 px – 3500 px na dłuższej krawędzi.

Ustawienia Renderu przy końcowej wizualizacji, którą chcemy wydrukować

Safe frame i Aspect Ratio

Safe frame to region wyświetlany w SketchUpie, który będzie widoczny na wizualizacji. Ciemniejsze obszary w podglądzie w SketchUpie nie będą renderowane. Opcja Safe Frame zawsze powinna być włączona. 

 

Aspect Ratin służy do ustawienia proporcji renderu. Możemy ją zmienić na podstawie gotowych presetów, albo sami ją ustawić włączając opcję custom.

Ekspozycja

W ustawieniach renderu możesz zmienić wartość ekspozycji, czyli rozjaśnić albo przyciemnić wizualizacje. Wartość domyślna expozycji (exposure value) to 14.2. Jeżeli zmienisz wartość np na 12, to scena będzie jaśniejsza. Jeśli zmienisz wartość na 15, to będzie ciemniejsza. 

Przy pomieszczeniach oświetlonych światłem naturalnym nie zmieniam tej wartości. Jednak przy łazienkach bez okien, które są wyłącznie oświetlone światłe sztucznym, ustawiam tę wartość na 11 albo 12. To bardzo pomoże ustawieniu prawidłowego oświetlenia łazienki.

Ustawienia renderu - zmiana ekspozycji
.